Като повечето вкусни малки деликатесчета, ореховките се преписват на италианците – тези безкомпромисни кулинари в кухнята. Както обещахме, декември ще бъде затрупан с вкусни рецепти, които са хем част от коледните традиции, хем с вкуса и изтънчеността на модната и слънчева държава – Италия.
Защо избрахме ореховки?
Известни в цял свят, тези вкусни сладки се правят много лесно, имат невероятен вкус и разбира се, можем да направим спокойно без захар. Всъщност, в Италия са по-известни амаретите – ореховки, но направени с бадеми. Днес ще ви представим и двете рецепти, тъй като са изключително подходящи за декемврийските празнични дни и не отнемат повече от 30 минутки.
Ореховки
Какво ни е нужно:
- 3 броя яйчени белтъци
- половин чаена чаша стевиола на прах
- 1 чаена чаша смлени орехи
- 1 пакетче ванилия или няколко капки стевиола с ванилия
- 1⁄2 ч.л. лимонов сок
И макар толкова известни в Италия, те са силно вплетени и в нашите български обичаи. Кой не помни ореховките на баба, поднесени с топъл чай и обич? Оказва се, че всяка страна пази своитe малки тайни при приготвянето на едни и същи ястия или десерти. И докато в Италия отделят директно белтъкa от яйцето и го разбиват, то при нас белтъците се отделят на предния ден и се оставят да престоят така една нощ. Дори и да нямате време за това – ореховките ще станат отново много вкусни.
След като разполагаме с 3 белтъка, нужно е да ги разбием с миксер или бъркалка, като е много важно да използваме сухи прибори. Разбиваме ги до получаването на сняг и едва след това прибавяме, при непрестанно бъркане, стевиолата, ванилията и лимоновия сок.
След това внимателно добавяме смлените предварително орехи, като непрестанно разбъркваме.
Ако до този момент сме използвали миксер е нужно да го заменим с бъркалки или дървена лъжица, за да не се развали твърдостта на разбитите белтъци. Когато орехите се разпределят равномерно в сместа, с помощта на лъжица, отделяме по малко от нея и оформяме ореховките по наш размер и форма.
Подготвяме тава, като я покриваме с хартия за печене и оформените ореховки нареждаме в нея.
Печем на предварително загрята на 150 градуса фурна за около 25 минути. Ще познаете кога ореховките са готови по леко кафеникавия загар.
Амарети
Амаретите от своя страна са друго сладко изкушение, което както споменахме се приготвя от бадеми. За тяхната история се говори, че е започнала в далечна и топла Сицилия, но това, разбира се, няма как да бъде доказано.
Какво ни е нужно за около 20-25 сладки:
- 150 гр. смлени обелени бадеми
- 2 белтъка
- 80 грама стевиола на прах
- 1⁄2 ч.л. лимонов сок
- 1⁄2 ч.л. бадемов екстракт
За приготвянето им са ни нужни не повече от 20 минути. Ако искаме да се получат по-хрупкави с пълнеж е нужно да ги извадим веднага след като получат златна коричка от фурната. Ако пък ги предпочитате изцяло опечени и сухи – могат да престоят цяла вечер във фурната, след като сме я изключили. Как да ги приготвим?
Като заначало загряваме фурната на 150 градуса.
През това време смесваме смлените бадеми с половината количество стевиола прах и разбъркваме добре.
В отделна купа се разбиват двата белтъка с лимонения сок на сняг. Към тях добавяме втората половина стевиола прах и отново разбъркваме много добре. До този момент може да използвате миксер за по-лесното разбиване на съставките.
Накрая добавяме смлените бадеми, които разбъркваме с дървена шпатула.
Както виждате, рецептата е почти същата, като при ореховките.
Когато оформите и подредите амаретите в тавата, поставете я във фурната за около 15 минути.
Коледните сладки са готови! Може да ги приготвяте по всяко време и през целия месец, защото са лесни и удобни за складиране – колкото по-дълго са останали във фурната, толкова по-голяма давност имат те!
Желаем ви приятен апетит и чудно настроение!
Здравейте,може ли стевиола на прах да се замести със стевиола капки? Ако може как е съотношението в рецептата?
Здравейте ! А също се интересувам можем ли да заместим Стевиола на прах със Стевиола на капки?