В края на есента не можем да пропуснем интересния и сигурно единствен плодов зеленчук – тиквата. Тя е символ на есенното настроение, кухня и пейзаж. Но освен атрактивен елемент към есенния десен, тиквата е изключително полезна и богата на различни витаминни и микроелементи. Не случайно тя е незаменим участник в кулинарните традиции на много народи.
Малко предистория
Сигурно няма да повярвате, но тиквата е с изключително древен произход. Тя е позната на света повече от 3000 години, когато освен като храна се е използвала и за средство на бита. Имаме предвид, че тя е влизала в ролята на чаша, когато вътрешността се е издълбавала от гърците или пък на касичка-талисман, много почитан от китайците. В други части на света с нея са гонели зли духове, както се досещате днес тя оглавява празника Хелуин. В източните страни тиквите са били подарявани за плодородие и просперитет. Да, този плодов зеленчук през вековете е натоварван с богато символно значение. Но и не само.
Тиквата е била използвана дълги години и в медицината, като средство против температура, нервни разстройства и болки в сърдечната област. Но това съвсем не е случайно.
Защо е полезна тиквата?
Този зеленчук е изключително богат на витамини B, C, A и Т, които не се съдържат в много храни, а са изключително полезни за тялото, тъй като забързват метаболизма и спомагат за лесната обмяна на веществата. Това се дължи и на съдържанието на пектин в нея, който спомага функцията на червата и изчиства токсините от тялото.
Като допълнение можем да прибавим и ниското съдържание на калории, което я прави много подходяща за основен елемент в диети или хранителни режими.
Тя въздейства изключително благоприятно на хора със стомашни проблеми, тъй като витамин Т спомага за усвояването на тежка храна и лесното й храносмилане.
Домашен кекс от тиква без захар
След като обяснихме за полезните свойства на този плодов зеленчук е време да пристъпим към приготвянето на един вкусен тиквен десерт. Преди това ще направим уточнението, че именно благодарение на смесените и свойства и като плод, и като зеленчук, тя може да се комбинира добре с различни продукти.
И така, какво ни е нужно:
- 2 чаени чаши пресято бадемово брашно
- 3 чаени лъжички бакпулвер
- 2 чаени лъжички сода
- 2 чаени лъжички канела
- 30 мл стевиола с ванилия
- 100 мл масло или зехтин по избор
- 300 грама тиквено пюре, за което ще са нужни 500 грама тиква
- 50 грама какао
- 4 яйца
Като за начало е нужно да направим тиквеното пюре, ако не сме си подготвили зимнина от него предварително. Нужно е тиквата да се обели, изчисти и от семките и свари, а след това да се пасира. По желание може да оставите пюрето да се изцеди за няколко часа, за да стане по-гъсто.
След това е нужно да загреем фурната до 180 градуса с включен вентилатор.
Избраната от нас форма за кекс омазняваме добре и поръсваме с бадемовото брашно.
В смесителна купа събираме брашното, бакпулвера, содата, канелата и съвсем мъничко сол. Разбъркваме добре до получаването на общо брашно.
В отделна смесителна купа събираме маслото, което предварително разтапяме, стевиолата с ванилия и тиквеното пюре, като разбъркваме сместа много добре.
Накрая в голям съд събираме смесеното брашно, какаото, подсладената тиква и разбъркваме хубаво с миксер до получаването на гъста хомогенна смес. Нея изсипваме в подготвената форма за кекс и поставяме във фурната, за да се изпече добре за около час.
Бонус към рецептата:
- Всеки кулинар има трик за проверяване на своите ястия – добре ли са приготвени или имат нужда от още малко топлина. За нашия кекс, ние използваме клечка за зъби. След като минат 50-60 минути от поставянето на формата във фурната, отваряме и проверяваме с клечката за зъби готов ли е сладкишът. Как? Ако клечката е суха – кексът е готов, но ако е влажна и има леки налепи от тесто – прибираме формата отново във фурната.
И така – нашият тиквен десерт е готов, а вие доволни ли сте от резултата? Пишете ни и споделете вашите кулинарни творения със снимки. Тях ще включим в конкурса ни, който ще обявим съвсем скоро!
Приятен апетит от екипа на Стевия Фор Лайф!
Може ли бадемовото брашно да се замени с нещо по популярно, напр. Оризово
Не се вижда колко чаши е количеството на бадемовото брашно